Feyenoord-legende ‘IJzeren Rinus’ Israël (83) overleden
Voormalig topverdediger Rinus Israël is op 83-jarige leeftijd overleden. De geboren Amsterdammer groeide uit tot een icoon bij Feyenoord, waar hij in 1970 als eerste Nederlander ooit de Europa Cup I omhooghield na de zege op Celtic in Milaan.
Israël, bijgenaamd ‘IJzeren Rinus’, stond bekend om zijn loeiharde tackles, uitstekende spelinzicht en een loepzuivere lange pass.
Held van Rotterdam
Na zijn debuut bij DWS in 1962, waar hij al snel uitgroeide tot een steunpilaar, maakte Israël in 1966 de overstap naar Feyenoord. Daar vormde hij samen met Theo Laseroms een ijzersterk verdedigingsduo.
Het absolute hoogtepunt kwam in 1970, toen Feyenoord als eerste Nederlandse club de Europa Cup I won. Israël was die dag aanvoerder, scoorde de gelijkmaker, én gaf de assist op de winnende 2-1 van Ove Kindvall.
Oranje en prijzenkast
Met Feyenoord werd hij ook nog drie keer landskampioen, won hij de Wereldbeker en in 1974 de UEFA Cup. Voor Oranje kwam hij 47 keer in actie, waarvan zijn laatste interland tijdens het WK van 1974 was.
Na zijn actieve carrière speelde hij nog bij Excelsior en PEC Zwolle, waar hij op zijn veertigste zijn schoenen aan de wilgen hing.
Succesvol als trainer
Ook als coach boekte Israël successen:
-
Dinamo Boekarest (Roemenië) – kampioen in 1992
-
Al-Wahda (VAE) – kampioen in 2001
-
ADO Den Haag – promoveerde in 2003 naar de Eredivisie
Een echte winnaar
Rinus Israël was keihard, maar fair. Een leider, winnaar en voorbeeld voor generaties verdedigers. Feyenoord én het Nederlandse voetbal verliezen een grootheid.